PRZED WYJAZDEM DO SAUNY

Zjedz lekki posiłek

Do sauny wchodzimy najszybciej godzinę po zjedzonym posiłku. Seans w wysokiej temperaturze jest wymagający dla organizmu, a intensywny proces metabolizmu dodatkowo go obciąża, dlatego nie należy bezpośrednio przed saunowaniem spożywać obfitych posiłków. Z kolei wchodzenie do sauny ma czczo może skutkować omdleniem.

 

Zostaw biżuterię w domu

Noszenie biżuterii, okularów, zegarków i ozdób w saunie może skutkować oparzeniami. Przed seansem należy je zdjąć. Dodatkowo w saunie nie wolno używać telefonów komórkowych. Jest to niezgodne z przyjętymi zasadami savoir vivre, regulaminem saunowania, a także mogą one ulec zniszczeniu na skutek panującej wewnątrz temperatury.

Spakuj się odpowiednio

Niezbędnik saunowicza: minimum dwa duże ręczniki,  ew. ręcznik pod stopy, klapki na zmianę, butelka wody mineralnej, żel pod prysznic. Zalecamy używanie czapki  do sauny, która skutecznie chroni przed przegrzaniem oraz zabezpiecza włosy przed wysoką temperaturą.

BEZPOŚREDNIO PRZED WEJŚCIEM DO SAUNY

Weź prysznic i wytrzyj się dokładnie

Jest to złota zasada saunowania – prysznic bierzemy tuż przed wejściem do sauny, używając żelu pod prysznic lub mydła. Nawet jeśli w domu przed wyjściem już się umyliśmy, proces należy powtórzyć. Po umyciu dokładnie się osuszamy jednym ręcznikiem, następnie owijamy się drugim – suchym ręcznikiem i dopiero tak przygotowani wchodzimy do sauny.

Zostaw klapki przed wejściem

Do sauny wchodzimy na boso. W naszej saunie, ze względu na to, że jest sauną plenerową, prosimy o pozostawienie klapek przed drzwiami zewnętrznymi na podeście i poruszanie się boso po saunie oraz pokoju relaksu. Oczywiście można użyć klapek nie używanych wcześniej na zewnątrz. Wspólnie zadbajmy o czystość i higienę w saunie.

Nie wkładaj stroju kąpielowego

Nie ma obowiązku saunowania nago, jednak zamiast stroju kąpielowego wybierz bawełniany ręcznik. Stroje kąpielowe wykonane są ze sztucznych tkanin, które zatrzymują pot i mogą doprowadzić do powstania podrażnień. Dodatkowo, mokry strój kąpielowy parując w saunie zaburza jej specyficzny mikroklimat.

PO WEJŚCIU DO SAUNY

Rozłóż ręcznik

Każda część ciała musi być zabezpieczona ręcznikiem przed bezpośrednim kontaktem z powierzchnią drewnianą. Opierając się plecami o ścianę sauny lub deski dzielące poziomy należy oprzeć się o ręcznik. Przypominamy, że stopy to również część ciała i należy je trzymać na ręczniku podczas kąpieli w saunie. 😉

Zmieniaj poziomy i pilnuj czasu kąpieli

Kąpiel w saunie powinno rozpoczynać się od najniższego poziomu, a dopiero po kilku minutach ewentualnie zmienić poziom na wyższy. Wynika to z prostych zasad fizyki – im wyżej tym powietrze jest bardziej nagrzane. Maksymalny czas pojedynczego seansu nie powinien przekraczać 15 minut. Jeśli saunujesz w pozycji leżącej, na kilka minut przed końcem należy powoli usiąść.

Fazy kąpieli saunowej
 
1. Dokładne umycie ciała pod prysznicem i osuszenie ręcznikiem.
2. Wejście do sauny na maksymalnie 15 minut.
3. Ochłodzenie ciała pod prysznicem i odpoczynek min. tak długi jak kąpiel w saunie.
4. Punkt 2 i 3 można powtórzyć jeszcze dwukrotnie.
Kąpiel zawsze kończymy przed czasem w przypadku poczucia dyskomfortu! Początkującym zaleca się rozpoczęcie korzystania z sauny od skróconego cyklu.